Codziennie na polskich drogach dochodzi do setek kolizji. Nierzadko przyczyną zdarzenia zagrażającego zdrowiu i życiu uczestników ruchu drogowego są złe warunki atmosferyczne, brak ostrożności, brawura albo nieprawidłowe oznakowanie dróg. Ostatni czynnik ma szczególne znaczenie w miejscach, w których zmieniono organizację ruchu. W jaki sposób należy zabezpieczać znaki pionowe, aby dobrze spełniały swoją rolę?
Podstawy pod znaki drogowe i inne oznaczenia
Zasady oznakowania dróg szczegółowo opisane są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 roku. Ważnym nośnikiem informacji dla kierowców są znaki poziome i pionowe oraz urządzenia BRD (pachołki, słupki, lampy ostrzegawcze, fale świetlne, progi zwalniające, sygnalizacja świetlna). Elementy informują o stałych zasadach ruchu oraz wyznaczają nowe zasady poruszania się na remontowanych odcinkach.
Co ważne, aby oznaczenia dobrze spełniały swoją rolę, muszą być czytelne i solidnie zamocowane. Pod wpływem silnego wiatru, ulewnego deszczu czy otarcia się o pojazd znak może przekrzywić się, przewrócić albo zmienić swoje położenie, co może mieć poważne konsekwencje. Aby zapobiec takiej sytuacji, jednostki odpowiedzialne za stan danej drogi stosują odpowiednie podstawy pod znaki.
Czym charakteryzują się nowoczesne podstawy pod znaki?
Jeszcze do niedawna elementy zapewniające płynność ruchu na jezdni obciążane były workami z piaskiem, cementowymi blokami albo nawet felgami. Dzisiaj prowizoryczne rozwiązania nie znajdują już zastosowania. Na polskim rynku z powodzeniem działają firmy produkujące solidne, funkcjonalne podstawy drogowe zapewniające znakom stabilność niezależnie od warunków. Aby dowiedzieć się, czym charakteryzują się praktyczne podstawy, zaglądamy na stronę nicrobase.pl. Produkty polskiego producenta wykonane są z wytrzymałego, odpornego na uszkodzenia mechaniczne i czynniki zewnętrzne PVC odzyskanego w procesie recyklingu. W sprzedaży znajdują się dwa typy podstaw różniące się wymiarami i wagą. Oba warianty mają modułową konstrukcję. Bazy można wygodnie ze sobą łączyć, zarówno w pionie, jak i poziomie, tworząc platformy o dużej wadze i stabilności.
Comments are closed.