Typowy ogród jest kolorowy przez cały rok – poza zimą, kiedy większość drzew, krzewów i innych roślin nie ma ani liści, ani kwiatów. Żeby uniknąć takiego efektu, można wykorzystać roślinność zimozieloną. Poza najpopularniejszymi sposobami nasadzeń warto zwrócić uwagę na niwaki – modę, która trafiła do Polski z Japonii.

Ogród pełen kształtów, form i zieleni

Niwaki to odpowiednio przycięte, zimozielone, fantazyjnie prezentujące się iglaki rodzimych gatunków. Mogą wyglądać dość podobnie do bonsai (w szczególności sosny, których gałęzie przycina się właśnie w kształt talerzy, chmurek i płaszczyzn. Ogród w stylu japońskim charakteryzuje się wyjątkowym naciskiem na kształty i harmonię, a także pewien naturalny porządek. Właściwe ukształtowanie i rozmieszczenie niwaków może pomóc w uzyskaniu właśnie takiego efektu.

Chociaż odpowiednie ścięcie iglaków tak, by stały się niskimi drzewkami typowymi dla japońskich ogrodów nie jest łatwe, praktycznie każdy może mieć niwaki w swoim otoczeniu. Istnieje sporo poradników, w jaki sposób otrzymać pożądane kształty, jakie gatunki drzew czy krzewów wybrać, by było to jak najłatwiejsze, itd. Zdecydowanie się na tak wyglądający ogród wynika z upodobania do japońskich aranżacji oraz często do prawdziwego zafascynowania się ogrodnictwem.

Co zapewnia taka forma ogrodu?

Obecność niwaków w ogrodzie zmienia nieco sposób korzystania z dostępnej przestrzeni. Osoby przyzwyczajone do wysokich, dających cień drzew mogą czuć się z tym nieco dziwnie, ale niekiedy pomysł na przycięcie roślin wynika po prostu z chęci ich odmłodzenia. Styl japoński będzie idealny dla tych, którzy chcą mieć wokół domu więcej słońca i miejsca, a także porządek.

Każdy tego typu ogród wymaga zadbania o szczegóły; utrzymanie kształtu niwaków jest pracą, która musi być regularnie wykonywana, inaczej drzewka przerosną i będą wyglądały źle. Odpowiednie przycięcie drzewek nie jest łatwe. Często trzeba wcześniej poćwiczyć, zapoznać się z różnymi poradnikami, ewentualnie poprosić o pomoc doświadczonego ogrodnika. Możliwości jest wiele, chociażby z uwagi na łatwiejszy w dzisiejszych czasach dostęp do internetu.

Bardzo pomocne są poradniki wideo, które sprawdzają się nawet lepiej od graficznych. Jeśli chodzi o niwaki, istnieje kilka metod przycinania poszczególnych typów iglaków. Postępowanie zgodnie ze wskazówkami pozwoli na uzyskanie pożądanych kształtów przy jak najmniejszym nakładzie pracy. Z poradników można też dowiedzieć się, w jaki sposób pielęgnować gotowe rośliny, by zachować ich piękny wygląd na jak najdłużej.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.tropiart.pl/plants/exclusive-bonsai-iglaste-niwaki.html.

Comments are closed.

https://e-oko.com/ogrzewacz-tarasowy-komfort-w-chlodne-wieczory/ ying.com.pl yjazne-wnetrza.pl