Znaczna część osób poszukujących używanego samochodu decyduje się na zakup auta za granicą i sprowadzenie go do Polski. Zachodni rynek pojazdów z drugiej ręki jest bardzo atrakcyjny. Polaków przyciąga duży wybór zadbanych „osobówek” w korzystnych cenach i z niskim przebiegiem. Jednak, warto pamiętać, że kupno auta za granicą wiąże się z dodatkowymi opłatami, na przykład akcyzą. Czym jest wymagana przez polskie prawo opłata? Jak zapłacić akcyzę za samochód? Sprawdź!

Akcyza – najważniejsze informacje

Akcyza to rodzaj podatku nakładanego na niektóre towary sprowadzane zza granicy. Okazuje się, że samochody również są nim objęte. Każde państwo ma swoje własne, odrębne regulacje dotyczące takiej opłaty. W Polsce procedurę reguluje ustawa z dnia 6 grudnia 2008 roku o podatku akcyzowym. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, akcyza dotyczy samochodów osobowych, które nie były nigdy rejestrowane w Polsce. Obowiązek zapłacenia akcyzy dotyczy osób sprowadzających zarówno używane, jak i nowe samochody.

Nie ma możliwości odstąpienia od podatku. To, czy dopełniliśmy swojego obowiązku, zostanie zweryfikowane podczas rejestracji. Jeśli nie przedstawimy w urzędzie deklaracji potwierdzającej uregulowanie akcyzy, pojazd nie zostanie zarejestrowany i nie będziemy mogli poruszać się nim po drogach.

Jak zapłacić akcyzę za samochód? Najważniejsze informacje

Jak zapłacić akcyzę za samochód? Wszelkich formalności związanych z opłatą dopełnisz w urzędzie skarbowym. Na miejscu możesz pobrać wzór dokumentów, dzięki któremu obliczysz wysokość opłaty. Uzależniona jest ona głównie od wartości pojazdu oraz pojemności jego silnika. Jeśli zapłaciłeś za samochód w innej walucie, konieczne będzie przeliczenie kwoty na złotówki według  kursu dostępnego na stronie Narodowego Banku Polskiego. Akcyzę można również zapłacić on-line, na platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych.

Comments are closed.

tiae.pl 0froszy.pl lusion-fp7.org