Teoretycznie naturalnym talentem i nabytymi umiejętnościami można nadrobić braki w kolarskim osprzętowaniu, jednakże w praktyce ciężko ci będzie konkurować z najlepszymi, póki nie skompletujesz idealnego zestawu do jazdy. A czy czołowym elementem tego zestawu muszą być buty rowerowe SPD? Właśnie to sprawdzimy sobie w tym tekście.

Podejdź do tego na spokojnie

Nie rzucaj się od razu na najdroższy sprzęt, używany przez samych doświadczonych kolarzy, bo istnieje spore ryzyko, że w ten sposób tylko pozbędziesz się masy pieniędzy, a niczego w zamian nie zyskasz. Spróbuj ocenić, czy buty SPD będą dobre właśnie dla ciebie.

A nie jesteś w stanie dokonać takiej oceny, jeżeli swoją kolarską przygodę rozpocząłeś dopiero tydzień temu i póki co testujesz nowo zakupiony rower. Zanim przestawisz się na pedały SPD, sprawdź te „standardowe”. Być może jak na razie to one okażą się dla ciebie w zupełności wystarczające.

To, czy sam skorzystasz na używaniu butów rowerowych SPD, zależy oczywiście od twoich umiejętności, ale również i tego, po jakim terenie najczęściej się poruszasz i… jak dużo czasu spędzasz na rowerze. To wszystko musisz wziąć pod uwagę na zakupach.

Alternatywne rozwiązania dla SPD

Być może jednak doszedłeś już do wniosku, że to buty zatrzaskowe sprawdzą się u ciebie najlepiej, bo chcesz móc na stałe przytwierdzić je do pedałów, aby zyskać większą kontrolę nad pojazdem. Wciąż jednak nie musisz decydować się na zakup butów rowerowych SPD. Nie są one jedynym wariantem obuwia tego rodzaju.

Wśród modeli zatrzaskowych znajdziesz też chociażby coś takiego jak buty Crank Brother, które działają na podobnej zasadzie. Te alternatywne warianty mają jednak swój jeden duży minus. Przez to, że w Polsce nie zyskały szczególnej popularności, nie ma ich u nas zbyt wiele.

Chcąc mieć większy wybór, powinieneś jednak sięgnąć po klasykę, czyli buty rowerowe SPD. Z uwagi na to, że ten model jest bardzo popularny, doczekał się on swoich licznych odsłon i występuje niemalże w każdym możliwym rozmiarze.

Buty SPD prawie zawsze powinny być dobrym wyborem

Właśnie z uwagi na to, że są one butami naprawdę uniwersalnymi, które potrafią dobrze się odnaleźć zarówno u osób bardzo początkujących, jak i u tych doświadczonych, startujących w zawodach czy po prostu jeżdżących w sposób bardziej profesjonalny.

Za sprawą butów rowerowych SPD na pewno poczujesz się bezpieczniej. Zyskasz lepszą przyczepność i w trakcie jazdy nie będziesz martwić się o to, że w najmniej spodziewanym momencie twój but akurat oderwie się od pedału lub – co gorsza – spadnie.

Jeżeli masz taką możliwość, po prostu pożycz sobie od kogoś buty SPD i sam je przetestuj. W ten sposób najlepiej je sprawdzisz.

Więcej informacji znajdziesz na stronie buty rowerowe typu spd.

Comments are closed.