Pożyczka jest jedną z najczęściej wybieranych metod na przywrócenie płynności finansowej firmy. Sprawdźmy, na co warto zwrócić uwagę w kwestii zabezpieczenia tego instrumentu finansowego i czy zawsze jest ono konieczne w przypadku pożyczki dla przedsiębiorstw.

Zalety pożyczki biznesowej

Uregulowana w Kodeksie Cywilnym pożyczka jest wybawieniem dla firm potrzebujących szybkiego dopływu środków. Tego typu narzędzie finansowe daje swobodę w wydatkowaniu pieniędzy, a przy tym jest mniej sformalizowane niż procedury związane z zaciągnięciem kredytu w banku.

To przekłada się na szybsze rozpatrywanie wniosku (nawet do 3 dni). Co istotne, pożyczek (oprócz banków) mogą udzielać też specjalistyczne instytucje finansowe, co z kolei daje pożyczkobiorcy większe pole manewru przy wyborze konkretnej oferty, a zarazem zwiększa konkurencję po stronie podaży. Pożyczki dla przedsiębiorstw mogą być zabezpieczone lub niezabezpieczone.

Zabezpieczenie pożyczki – punkty godne uwagi

Celem ustanowienia zabezpieczenia jest zmniejszenie ryzyka niespłacenia kapitału i odsetek przez pożyczkobiorcę. Innymi słowy, jest to ochrona interesów pożyczkodawcy. Z punktu widzenia biznesu szukającego dodatkowego źródła finansowania lepsza jest sytuacja, w której zabezpieczeniem mogą być nie tylko nieruchomości, ale też środki trwałe (maszyny, środki transportu itd.). Zastaw rejestrowy na środkach trwałych generuje bowiem mniejsze koszty niż wpis na hipotekę. W tym przypadku mówimy o 200 zł za podpisanie umowy zastawu i opłaty.

Dla pożyczkodawcy korzystne jest, gdy pożyczkodawca nie wymaga sporządzenia operatu szacunkowego i wycenia przedmiot zabezpieczenia samodzielnie, nie pobierając za to dodatkowej opłaty. Przekłada się to na oszczędność czasu i wydatków. Dla firmy zainteresowanej dodatkowymi środkami ważny jest również współczynnik LTV – Loan to value. Im wyższy stosunek kwoty pożyczki do wartości zabezpieczania, tym lepiej dla pożyczkobiorcy.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Indos.pl – Zabezpieczenie pożyczki firmowej – Zapraszamy!

Comments are closed.