Własny samochód i możliwość samodzielnego przemieszczania się z miejsca na miejsce to niewątpliwie spore ułatwienie. Warto jednak pamiętać, że prawo jazdy nie jest dane raz na zawsze. Utrata prawa jazdy to powszechne zjawisko, i może wiązać się z wieloma powodami. Warto je znać, by móc ustrzec się od tej przykrej sytuacji.
Utrata prawa jazdy za punkty
Każdy posiadacz prawa jazdy może w roku kalendarzowym uzbierać maksymalnie 24 punkty karne. Punkty przyznawane są za przewinienia drogowe i nakładane na kierowcę łącznie z mandatami. Przekroczenie puli 24 punktów w danym roku skutkuje odebraniem prawa jazdy i koniecznością wykonania badań psychologicznych oraz kursu reedukacyjnego, aby odzyskać uprawnienia do prowadzenia pojazdu. Warto wspomnieć, że dla młodych kierowców, których staż za kierownicą nie przekroczył roku, limit jest niższy i jest to 20 punktów.
Utrata prawa jazdy – alkohol
Na polskich drogach codziennie zatrzymywani są kierowcy jadący na „podwójnym gazie”. Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu to poważne wykroczenie. Zakaz prowadzenia samochodów od 6 miesięcy do 3 lat grozi kierowcom, których stężenie alkoholu w organizmie wynosi od 0,2 do 0,5 promila. Kwalifikacja czynu zmienia się, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi powyżej 0,5 promila. Wtedy mówimy o przestępstwie. Utrata prawa jazdynastępuje przynajmniej na rok, nawet do 15 lat!
Utrata prawa jazdy za prędkość
Od kilku lat zmieniają się limity związane z dopuszczalną prędkością. Obecnie przekroczenie dozwolonej prędkości o 50 km/h skutkuje natychmiastowym zabraniem prawa jazdy (nie ma znaczenia, czy był to obszar zabudowany czy autostrada). Utrata prawa jazdy to jednak nie wszystko – takie wykroczenie wiąże się również z koniecznością przyjęcia wysokiego mandatu. Dostaniemy też punkty karne (minimum 10!).
Comments are closed.