Należy mieć świadomość, że czujniki zbliżeniowe są w najprostszym możliwym ujęciu produktami przeznaczonymi do bezkontaktowego wykrywania różnych elementów. Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że są powszechnie wykorzystywane w aplikacjach automatyki. Jakie możemy wyróżnić rodzaje czujników?
Czujniki ultradźwiękowe
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że fala ultradźwiękowa w sensorach ultradźwiękowych będzie emitowana w kierunku wykrywanych obiektów. W przypadku, gdy wspomniana fala trafi na określony obiekt, nie tylko odbije się od niego, ale również wróci do czujnika. Należy mieć świadomość, że ultradźwięki mogą także odbijać się od przedmiotów, które nie będą obiektami pomiaru. Doskonałym przykładem może być obudowa maszyny.
W celu uniknięcia zafałszowania pomiaru czas musi być liczony od momentu wysłania do odbioru danej fali. Jeżeli zatem wspomniany czas będzie krótszy od założonego, omawiany czujnik uzna, że został wykryty obiekt. Godny uwagi jest fakt, że czujniki ultradźwięków cechują się odpornością na duże zabrudzenia.
Magnetyczne czujniki do siłowników
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że są one zaliczane do najprostszych sensorów zbliżeniowych. Ich działanie w najprostszym możliwym ujęciu polega na sterowaniu stykami pod wpływem pola magnetycznego. Warto wiedzieć, że jego źródłem może być stały magnes lub elektromagnes. Należy mieć świadomość, że w zależności od modelu wspomniane styki mogą być przystosowane nie tylko do przewodzenia małych prądów, ale również dużych obciążeń indukcyjnych.
Magnetyczne czujniki do siłowników w przeciwieństwie do innych rodzajów czujników dostępnych na rynku cechują się bardzo prostą budową. Nie posiadają bowiem elektroniki, która mogłaby się zepsuć. Warto wiedzieć, że omawiane produkty wyróżniają się także wytrzymałością na różnego rodzaju przepięcia i przeciążenia. Mogą być wykorzystywane w różnych układach automatyki.
Czujniki pojemnościowe
Z kolei czujniki pojemnościowe stosowane są do wykrywania zarówno metalicznych obiektów, jak i różnych przeszkód. Doskonałymi przykładami mogą być plastik, woda i drewno. Można zaobserwować, że omawiane produkty z roku na rok coraz częściej montowane są w układach automatów pakujących.
Godny uwagi jest fakt, że wykorzystuje się je również do detekcji napełnienia zbiornika cieczą. Sensor tego rodzaju w najprostszym możliwym ujęciu działa na zasadzie pomiaru zmiany pojemności między obiektem a czujnikiem.
Więcej informacji znajdziesz na stronie Czujniki do siłowników.
Comments are closed.